Az időskori magas vérnyomás jellegzetességei
november 13 3 min read
A magas vérnyomás a 75 év felettiek nyolcvan százalékát érinti, amivel az egyik leggyakoribb időskori betegségek közé tartozik. Régi tévhit, hogy idősebb korral a magasabb vérnyomás megengedett, ami részben annak az oka, hogy ez a csoport gyakran nem részesül megfelelő kezelésben.
Az időskori vérnyomás változásai
Az időskori hipertónia ma már fontos önálló témakör, kezelése tudományos vizsgálatok eredményeire támaszkodó, sok-sok vitával létrehozott módszertani útmutatókon alapul. Ez a betegellátási profil igen magas szintű, sok tapasztalatra épülő orvosi felkészültséget igényel.
A magyarországi lakosság valamivel több mint 20%-át a 65 éven felüli népesség teszi ki. Ezen populáció kétharmadában jellemző az időskori magas vérnyomás jelenléte (azaz 140/90 Hgmm-nél magasabb érték), mely a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik leggyakoribb és legfontosabb rizikó tényezője.
A menopauzát követően a nemi különbség fokozatos megszűnésével a férfiakat és nőket is hasonló mértékben érinti a vérnyomás emelkedése; a 65 év feletti magas vérnyomással rendelkező korcsoportban jelentősen nő a szív- és érrendszeri események (pl. szívinfarktus, agyi infarktus) kialakulásának kockázata. 50-60 éves korig mind az szisztolés, mind a diasztolés vérnyomás az életkorral együtt növekszik, majd a későbbiekben az időskori hypertoniában jellemzően a szisztolés vérnyomás értéke emelkedik, melyhez az életkorral növekvő érfali merevség kialakulása is hozzájárul.
A diasztolés vérnyomás értékében általában kisebb mértékű a változás, de akár csökkenés is megfigyelhető az átlagos diasztolés értékhez képest.
Az idősebb korban sok további korfüggő normális élettani vagy már kóros mértéket öltő keringési és légzőrendszeri változás is bekövetkezik az idősödő szervezetben. Ezeknek közös tulajdonságai, hogy fokozzák a keringés sérülékenységét, nehezítik a megfelelő oxigénmennyiség biztosítását, így rontják a teljesítőképességet a terhelés során. Ezen változások közül az alábbiak a legfontosabbak:
- csökken a szív pumpafunkciójának tartalék-kapacitása - ez nyugalmi állapotban természetesen még igen sokáig nem okoz zavart, közérzeti rendellenességet
- csökken a szövetekben a nyitott apró erek, a kapillárisok száma - romlik a különböző szervek táplálását biztosító helyi keringés
- változik a keringő vér minősége, melynek következtében nagyon lassan, de csökken a hemoglobin termelés és a vörösvérsejtszám
- csökken a tüdőben a léghólyagocskák száma, romlik a vér oxigénfelvétele
- hanyatlik a keringés alkalmazkodóképessége a szervezeten belüli és a külső kihívásokhoz, sérülékenyebbé válik a keringési rendszer a kóros behatásokkal szemben
Ezen változások fényében sajnos nem meglepő, hogy 150-160 Hgmm feletti (szisztolés) vérnyomásértékek esetén a 65–94 év közötti idősekben másfél-kétszeres a gyakorisága a rendszerint az életet is közvetlenül veszélyeztető szív- és érrendszeri eseményeknek (agyi szélütés, szívinfarktus stb.) a 35–64 év közötti személyekhez képest.
Egyéb betegségek hatása az időskori vérnyomásra
A magas vérnyomás kezelését a társbetegségek fennállása is nehezíti; romlik a vese- és a májfunkció, ezért öregkorban a gyógyszerek szervezetben történő lebomlása, kiürülése is módosul, ami a mellékhatások még gyakoribb előfordulásához vezethet - sőt, az emlékezőképesség romlása és a rosszabb anyagi helyzet következtében, sokszor elhagyásra kerülnek a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek.
Időskorban romlik a vérnyomásra ható idegi szabályozórendszer működése is, ami ingadozásokhoz, illetve gyors testhelyzet-változásokhoz köthető hirtelen vérnyomáscsökkenéshez (ortosztatikus hipotonia) vezet - emiatt szükséges álló helyzetben is megmérni a vérnyomást. A vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés megválasztásához elengedhetetlen a társbetegségek (pl. magas koleszterin szint, cukorbetegség, szívbetegség, vesebetegség) ismerete, és ezek megfelelő kezelése, valamint a személyre szabott terápia kialakítása.
Az életmódbeli változtatások alkalmazása, azaz egészséges táplálkozás, melynek része a sóbevitel csökkentése (napi 3-5 gramm alatt), a kellő mértékű fizikai aktivitás (heti minimum 3-4 alkalommal végzett több izomcsoportot igénybe vevő mérsékelt intenzitású gyakorlatok), a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése. Igaz, hogy idősebb korban ezen változtatások elérése még inkább nehézségekbe ütközhet, ezért különösen fontos a különböző társbetegségek diétás kezelési javaslatainak összehangolása az orvosi kontrollok alkalmával.
Időskori magas vérnyomás mérése, kezelése
Az orvosoknak az európai és a Magyar Hypertonia Társaság is igyekszik viszonylag pontos kezelési irányelveket adni; ezeket azonban mindig a beteg egyedi állapotának megfelelően kell érvényesíteni. Az általános ajánlás alapján, a szinte mindig jelen levő társbetegségek és gyógyszeres kezelésük gondos, egyéni mérlegelése alapján a 65–80 évesek körében 140/90 Hgmm alá is csökkenthető a vérnyomás, a 80. év felett pedig a 140–150 Hgmm közötti szisztolés vérnyomás elérése az optimális. Ebben a korosztályban hosszú távon már nem jöhet szóba a vérnyomásértékek 135 Hgmm alá csökkentése, és nem látszik hasznosnak, sőt, akár veszélyeztető is lehet a diasztolés nyomás 65 Hgmm alá csökkentése.
Az első mérés után várjunk egy-másfél percet, és ugyanazon a karon, ugyanabban a pozícióban mérjük meg még egyszer a vérnyomást. Amennyiben a két mért érték között 4 Hgmm-nél nagyobb a különbség, 1-2 perc múlva mérjünk ismét. Az automata vérnyomásmérők három számot írnak ki. Ebből csak kettő vonatkozik a vérnyomásra.
- az első szám az úgynevezett szisztolés érték, mely azt mutatja, hogy milyen a nyomás az erekben, amikor épp a szív a vérkeringésbe pumpálja a vért, a diasztolé
- a második szám pedig azt a legkisebb nyomást mutatja a rendszerben, ami a szív elernyedésekor, két szívizom összehúzódás között mérhető
- a harmadik szám a pulzusszám, a szív percenkénti összehúzódásának száma
A forgalomban lévő mérőeszközök közül a korszerűbb, modernebb eszközök rendelkeznek beszélő funkcióval, nagyméretű LED kijelzőjével ideális választásnak bizonyulhat az idősebb korosztály számára. Ha valakit zavar a mandzsetta szorítása, akkor nagyszerű alternatíva lehet egy csuklós vérnyomásmérő, amely kompakt kivitelének köszönhetően utazások alkalmával is ideális lehet.
Elysium E4 felkaros vérnyomásmérő (mandzsetta: 22-42 cm) »
Elysium R6 csuklós magyarul beszélő vérnyomásmérő (mandzsetta: 13,5-21,5 cm) »
Elysium E6 felkaros magyarul beszélő vérnyomásmérő (mandzsetta: 22-42 cm) »