A pénztárgépszalag szerepe a kereskedelemben
március 03 1 min read
A nyugtakibocsátás, azaz a pénztárgépszalag könyvelésére, megőrzési idejére és egyéb aspektusaira a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet vonatkozik, amely ezek mellett a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról is rendelkezik.
A pénztárgép elengedhetetlen tartozéka: a pénztárgépszalag
A pénztárgépszalag és az árazószalag jelentéktelen kis gurigának tűnik, pedig nélkülük gyakorlatilag a kereskedelem a jelenlegi formájában megbénulna.
Az online pénztárgépek is időközönként előre meghatározott adatokat küldenek mobilinterneten keresztül az adóhatóság központi szerverére. A NAV-hoz bekötött kasszákba csakis termo (hő) nyomtatós pénztárgépek használhatók speciális, thermo papírral, hőpapír szalaggal (használatos még az online pénztárgépszalag vagy hőpapír tekercs elnevezés is), mert ez a technológia biztosítja a tinta hosszú ideig tartó láthatóságát. A tárolásra megfelelő figyelmet kell fordítani, hiszen a nem megfelelő módon tárolt papírokról egy idő után eltűnhet a nyomtatás.
A pénztárgépszalagok típusai
- hőpapír pénztárgép szalag: taxaméter vagy online pénztárgép hőnyomtatójában használható, online pénztárgépekben használható, az adóhivatal előírásainak megfelelő szalag.
- ofszet szalag: egyszerű papírszalag, mindenféle bevonat nélkül, a rá való nyomtatáshoz festék szükséges, egy- és kétpéldányos kivitelben is elérhető, a kétpéldányosnál a második önátírós.
- önátírós szalag: a szalag nyomásra elszíneződik, a rá való nyomtatáshoz nem szükséges festék, egy- és kétpéldányos kivitelben is elérhető, a kétpéldányosnál két darab önátírós szalag van együtt feltekerve.
Méretek, megőrzési idő, könyvelés
A legtöbb helyen az alábbi méretekben kaphatóak az alábbi nyugtaszalagok,melyek közül jónéhány a www.virusmaszk.hu-n is megvásárolható.
- 80/80
- 57/50
- 57/50/12
- 57.5/40/12
- 80/80/12
A pénztárgép által nyomtatott bizonylatok közül megkülönböztetünk adóügyi és nem adóügyi bizonylatokat. Az adóügyi nyomtatványokkal kapcsolatosan az üzemeltetőt megőrzési kötelezettség terheli; ezzel kapcsolatban a vonatkozó jogszabály a bevezetőben említett 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet.
Adóügyi bizonylatnak számítanak az alábbiak:
- nyugta
- egyszerűsített számla
- napi forgalmi jelentés
- időszakos forgalmi jelentés
- nyugta vagy egyszerűsített számla sztornó bizonylata
- nyugta vagy egyszerűsített számla visszáru bizonylata
- göngyölegjegy
- napnyitás
- pénzmozgás bizonylat
Minden adóügyi bizonylat alján szerepelnie kell az úgynevezett stilizált AP jelnek, amely az adóügyi bizonylatok záró sorának kezdő szimbóluma. Az adóügyi bizonylatok megőrzési ideje legalább nyolc év, így a pénztárgépben kizárólag jól olvasható, olvashatóságát a felhasználástól számított legalább 8 évig megőrző, folytonos pénztárgép szalagot (tekercset) kell használni.