Elsősegély csomag túrázáshoz, kempingezéshez
november 12 1 min read
Mire készüljünk fel, mi legyen nálunk egy elsősegély csomagban? Ha egy túra során bármilyen egészségügyi gond adódik, nemcsak a mi egészségünkért vagyunk felelősek, hanem adott helyzetben másnak is segítséget kell nyújtanunk.
A túrázás nem feltétlenül tartozik a veszélyes szabadidős tevékenységek közé, viszont a rutintalan természetjárók érdekében nem árt alaposan odafigyelni mindenki testi épségére, főleg ha idősebbek vagy gyerekek is velünk tartanak. Vannak nehezebb terepek, vagy simán egy-egy nehezebb szakasz, ahol, ha távol vagyunk egy lakott településtől, a szokásosnál több időbe telhet, míg a mentő kiér hozzánk.
Az elsősegély csomag összeállításához végig kell gondolnunk, hogy egyrészt milyen problémák merülhetnek fel egy túra során, illetve ezek közül melyek azok a helyzetek, amiben segítséget tudunk nyújtani: hiába cipelnek néhányan egy kisebb tábori kórháznak megfelelő eszköztárat, ha a felszereléseket nem tudják használni. Van egy minimális felszerelés, aminek használatához csak alapvető tapasztalat és tudás szükséges.
A legpraktikusabb az, ha egy olyan csomagot állítunk össze, amely a túra hosszától függetlenül elfér a hátizsákunkban - egy 3-5 napos kiránduláshoz legyen benne minden, ami a túra idejére elegendő, de mégsem túl megerőltető vinni.
Elsősegély csomag túrázáshoz
Nem feltétlenül érdemes az autókban használt merev dobozban vinni az elsősegély felszerelést. Egyfelől nehéz lehet már maga a doboz, másrészt nagyon sok helyet foglal a kis hátizsákban is. Lehet persze ilyet venni a tartalma miatt, de csak a tartalmát érdemes túrákra használni.
Az A-típusú, motorkerékpárokhoz előírt elsősegély csomag kis méretű, és tartalmazza a legfontosabb eszközöket, amelyek gyalogos vagy biciklis túra alkalmával is kapóra jöhetnek.
Az alább felsorolt (ajánlott) eszközök, felszerelések a könnyű alkalmazhatóságuk miatt kerültek fel a listára, de hatékony segítséget jelenthetnek olyan helyzetben is, amikor profi segítségre kell várni.
- fertőtlenítő kendő
- gyógyszerek: 2-3 típusú fájdalomcsillapító
- háromszög kendő
- izolációs fólia
- kötözőpólya, rugalmas pólya
- kullancskiszedő kanál
- lázcsillapító
- olló
- ragtapasz tekercsben (géz vagy mull lapok rögzítésére, vagy adott esetben sarokra ragasztva vízhólyag megelőzésére is jó)
- sebfertőtlenítő folyadék
- többféle alakú és méretű sebtapasz
- steril géz, mull lapok
- steril kesztyű (hogy ne koszos kézzel nyúljunk a fenti eszközökhöz)
Érdemes nem megfeledkezni a csomag karbantartásáról sem - utazás előtt, de maximum félévente érdemes alaposan átnézni a tartalmát, pl. ellenőrizni a gyógyszerek lejárati idejét, vagy hogy átnedvesedett-e a ragtapasz.