Méhkímélő permetezési technológiák
július 06 1 min read
A permetezés fontos része a korszerű növényvédelemnek, azonban könnyen a méhek pusztulásához vezethet. Mivel a méhek felelnek sok növény fennmaradásáért, így lényeges a méhek megóvása a permetezés során is.
A permetszerek 3 kategóriája
A méhkímélő permetezésre vonatkozó szabályokat a 43/2010 FVM rendelet szabályozza. Ez alapján a készítményeket három kategóriába sorolhatjuk:
- a méhekre kifejezetten veszélyes készítmények,
- a méhekre mérsékelten veszélyes készítmények, és
- a méhekre nem veszélyes, nem jelölésköteles készítmények.
A permetezésre vonatkozó előírás pedig attól függ, hogy az adott készítmény melyik kategóriába tartozik.
Méhekre kifejezetten veszélyes készítmények
A méhekre kifejezetten veszélyes készítményeket a gazdasági növények kezelése során tilos használni a virágbimbó feslésétől a szirmok lehullásáig tartó időszakon belül.
A tilalom azonban a virágzás időszakán kívül is érvényes lehet, ha a táblát vagy annak környékét tömegesen virágzó, mézelő növények borítják, vagy ha a gazdasági növényt a méhek egyéb okból látogatják.
Méhekre mérsékelten veszélyes készítmények
A méhekre mérsékelten veszélyes készítményeket bár lehet alkalmazni, azokat kizárólag úgynevezett méhkímélő technológiával lehet kijuttatni - ezt esti vagy éjszakai permetezésnek nevezzük.
Ez azt jelenti, hogy a permetezést a méhek napi repülésének befejezését követően - leghamarabb naplemente előtt 1 órával - lehet elkezdeni, és legkésőbb 23:00-kor be kell fejezni. Ennek ellenére a permetezés előtt mindig érdemes meggyőződni a méhek repülésének befejeztéről.
Méhekre nem veszélyes, nem jelölésköteles készítmények
A nem jelölésköteles készítményekre semmilyen megkötés nem vonatkozik, az azokkal való permetezés bármikor megengedett.
Sose keverjük a permetszereket!
A szinergizmus az a jelenség, amikor bizonyos készítmények együttes alkalmazása során az egyik készítmény felerősíti a másik készítmény valamely hatóanyagát. Ez a permetezés során is előfordulhat, így két, külön-külön a méhekre ártalmatlan szer együttes használata már a méhek pusztulásához vezethet.
Sajnos az ilyen kölcsönhatások többsége csak utólag derül ki, mint pl. 2014-ben is, amikor az acetamiprid és a tebukonazol együttes használata okozott méhpusztulást.
Éppen ezért kötelesek a méhészek jelenteni a méhelhullást az illetékes Kormányhivatal számára, hogy kivizsgálhassanak minden esetet. A bejelentés megkönnyítésének érdekében a NÉBIH 2020 márciusától létrehozott egy, a növényvédőszeres kezelés bejelentésére szolgáló elektronikus felületet.
Nemcsak a méhekre kell vigyázni!
A permetezés során használt vegyszerek nemcsak a méhekre és a különféle kártevőkre veszélyesek - belélegezve az emberi egészségre is ártalmasak lehetnek, a bőrrel érintkezve pedig irritációt okozhatnak. Emiatt a permetezést kizárólag megfelelő védőfelszerelést viselve végezzük. Ehhez elengedhetetlen a gumicsizma, a hosszú nadrág, a hosszú ujjú felső, vagy egy védőoverál, illetve a gumikesztyű, a védőszemüveg és a maszk.
A virusmaszk.hu-n megtalálja a permetezés során szükséges összes védőöltözetet, nagyker áron.