Mit kell tudni a védőruhák adózásáról?
augusztus 09 2 min read
A munka törvénykönyve a munkavégzés során felmerülő költségek megtérítésére kötelezi a munkáltatót, ezen belül a munkavédelemről szóló törvény szerint a munkáltató köteles biztosítani minden olyan ruházatot, amit a munkavállaló azért visel, hogy megvédje a munkafolyamat során őt érő technológiák egészségkárosító hatásaitól.
A védőruha adózása egy rendkívül összetett kérdéskör, hiszen egyrészt tisztáni kell mi is tartozik a munkaruházati termékek körébe, másrészt, hogy mely esetekre vonatkozik adómentesség és melyekre nem.
Mi minősül munkaruházati terméknek?
- A törvényben vagy törvényi felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban előírt módon és feltételekkel rendszeresített egyenruha, formaruha, védőruha, munkaruha, valamint annak tartozékai.
- Az olyan öltözet és tartozékai, amelyet a munkavállaló egészségének védelme, a munkakörében, feladatainak ellátásán kívül hordott ruházatának megóvása céljából az adott munkakörben, a feladat ellátása közben visel.
- A kifejezetten jelmezszerű öltözet, a szolgáltatási tevékenységet végzők megkülönböztető jellegű ruházata és tartozékai, amelyek az adott munkaköri feladat ellátásán kívüli viseletre alkalmatlanok.
A munkaruha adómentességének feltételei
A védőruha adózása kapcsán mindenképp ki kell térni az adómentesség témakörére. A munkáltató adómentességet élvez:
- Ha a dolgozó olyan munkakörben dolgozik, ahol munkaruha használata nélkül a munkavállaló egészsége veszélyeztetett,
- illetve a ruházat nagymértékű szennyeződése, gyors elhasználódása következne be.
Az adott munkaruha olyan kell legyen, amely az adott munkakörben viselve a dolgozó egészségének védelmét, ruházatának megóvását szolgálja.
A munkavállaló egészségének védelmében biztosított munkaruházati termék esetén a vállalkozásnak kell igazolnia, hogy a munkavállaló munkavégzési körülményei, munkaköre megköveteli annak biztosítását, a munkáltató a munkavégzés közbeni viselését előírja a munkavállaló számára, ezért ezt javasolt szabályzatban rögzíteni.
Mikor adóköteles a munkaruha-juttatás?
Ez az eset akkor áll fenn, ha a munkaadó a munkavállaló részére olyan munkaruhát biztosít, mely nem felel meg az adómentes juttatásnak.
Az adóköteles munkaruha kétféle jogcímen adóztatható:
- Ha a munkaruhát valamennyi munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon ingyenesen vagy kedvezményesen biztosítják.
- Ha a munkaruhát valamennyi munkavállaló által megismerhető belső szabályzat alapján több munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon ingyenesen vagy kedvezményesen biztosítják, feltéve, hogy a juttatásra jogosultak körét a belső szabályzat nem egyénileg, hanem a munkakör, a beosztás, a munkaviszonyban eltöltött idő, az életkor vagy más - munkaköri feladattal kapcsolatos teljesítménytől nem függő - közös ismérv alapján határozza meg.
Elszámolási szabályok
Attól függően, hogy az adott munkaruha éven belül vagy éven túl szolgálja az adott munkaadó tevékenységét, a következőképp kerülhet elszámolásra:
Éven belüli elszámolás
- Éven belüli elszámolás esetén a termék megvásárlásakor készletre kell vinni a nettó értékét, majd a dolgozónak történő kiosztáskor anyagköltségként kerül elszámolásra.
- ÁFA levonási jog érvényesíthető az általános szabályoknak megfelelően - ez azt jelenti, hogy az ÁFA olyan mértékben vonható le, amilyen mértékben az adóköteles tevékenységet szolgálja.
Éven túli elszámolás
- Éven túli elszámolás esetén a termék megvásárlásakor a nettó értékét tárgyi eszközként kell aktiválni, vagyis a munkaadó befektetett eszközei között mutatjuk ki, és értékcsökkenésként (kis értékű tárgyi eszköz esetén egyösszegű értékcsökkenésként) számoljuk el a cég költségei között.
- ÁFA levonási jog érvényesíthető az általános szabályoknak megfelelően.
Vegye meg munkavállalóinak a munkaruhát kedvező áron, nagytételben!